2021-10-11

Virágok és állatok szeptemberben

Az előkertben az uralkodó növény szeptemberben a szálkamenta (Elsholtzia stauntonii) volt. Elszórt magról helyben kelt növényeim vannak, a mostani tövek ősét régi, albertfalvai lakásomból költöztettem ide, ott az erélyen éltek. Albertfalván a parkban, ahol a magját gyűjtöttem, lila virágú bokrok voltak, később nálam fehér virágú példányok is megjelentek. 

Szálkamenta (Elsholtzia stauntonii) lila és fehér virágú változata
A ház előtere és a betonjárda közötti résben is megtelepedett a szálkamenta.
Magról kelt dália (cserépben) és szálkamenta (Elsholtzia stauntonii) bokrok a járda mellett.
A levele megdörzsölve illatos, virágait sok méh látogatja.

Már augusztusban is virágzott a Mirabilis longiflora, de szeptemberre lett igazán szép. Napközben nem mutatós, virágai este nyílnak és illatoznak. Reggel még nyitva vannak, de hamarabb elhervadnak, mint rokonának, a csodatölcsérnek (Mirabilis jalapa) a virágai. A képen egy cserepes növény látható, de a kertbe is kiültettem néhány átteleltetett gyökeret.

Mirabilis longiflora
A szeptember másik uralkodó növénye a metélő fokhagyma (Allium tuberosum) volt. Nagyon sok helyen nő a kertben, elszórt magról rengeteg növény kikelt, sok helyen ki is kell gyomlálni. Időnként érezni a nagy tömegben nyíló virágok illatát, és a közelükben állandóan hallatszik a méhek zúgása. Étkezési célra a leveleit mindig szálanként szedem, hogy ne gyengüljenek le a növények, és bőséges legyen a virágzás.

Metélő fokhagyma (Allium tuberosum) fehér virágai
A diófa mögötti ágyásban a bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) virágai sötét rózsaszínre változtak.
Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata)
A tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia) virágai pedig megbarnultak és a lombja elkezdett vörösre színeződni.

Tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia)
Az Annabelle cserjés hortenzia virágai megzöldültek, a Verbena bonariensis még teljes virágzásban volt.

A metélő fokhagyma fehér virágai mögött zöldellnek az Annabelle hortenzia virággömbjei. A háttérben láthatók a Verbena bonariensis lila virágai.
A diófa mögött a kerítésre futtatott Schisandra chinensis-nek megérett a termése. Egy szűk maroknyi termett csak rajta, így a bogyóknak tulajdonított gyógyhatást nem lehet tesztelni. Teát még nem próbáltam belőlük főzni, ha nyersen elrágom, rossz ízűek. A leveléből főzött tea viszont ízlik. Megkóstoltam a teából kihalászott levelet is. Nem főztem, csak leforráztam, de már ettől egészen puhára főtt. Kissé savanykás, kellemes íze van, el tudom képzelni, hogy ételek hozzávalójaként nem lenne rossz. Az interneten találtam is rá utalást, hogy felhasználják, de receptet egyelőre nem. Érdemes lenne kísérletezni vele.

Schisandra chinensis termése
Az augusztusban virágzó dísznövények között mutattam egy fehér virágú Tradescantiát, melyet egyszer egy utcai virágtartóból gyűjtöttem. Azon a képen még teljesen zöld a levele, szeptemberben viszont már megjelent rajta a tarkázottság, ami annak idején felkeltette a figyelmemet, és ami miatt begyűjtöttem egy novemberi napon. Ilyen lett:

Tradescantia fluminensis (valószínűleg)
Azt figyeltem meg, hogy a színeződést a hidegre forduló időjárás váltja ki. Akkor a legszebb, amikor a fehér részek rózsaszínné válnak, erre még várni kell. Előfordulhat, hogy ez be sem következik, mert előbb jönnek a fagyok.

A sziklakert előtti gyepben megjelentek a tollborzfű (Pennisetum) bugái. Valamikor régen egy tövet vásároltunk, és elültettük a sziklakert széléhez. Ez a tő nincs már meg, de a gyepben sok növény kikelt magról. Míg nyírtuk a gyepet, bosszantó volt, mert a fűnyíró csak roncsolva tudta levágni, és a zöld fűben csúfoskodtak a rostosan száradó levélcsúcsok. Mióta nem nyírunk füvet, nem zavaró, sőt, szépek a gyepben a szabályos, sötétzöld főcsomók és később a bugavirágzatok. Egyetlen hátránya, hogy a macskák nagyon szívesen helyezik el a fűcsomók közepébe többé-kevésbé szilárd végterméküket. Ilyenkor jól össze is kaparják, így a nemcsak a szaghatás kellemetlen, hanem a növény díszítőértéke is erősen csökken.

Tollborzfű (Pennisetum) a gyepben
Legszebb gyomnövényünk a varjúmák (Hibiscus trionum). Magától jelent meg a kertben, és azóta minden évben kikel az elszórt magokból. Gyomlálásnál mindig ügyelek rá, hogy maradjon belőle . Már augusztusban is virágzott, de a virágát nem sikerült lefotóznom. A reggeli órákban nyílik, és 1-2 óra múlva már be is csukódik, szerencse is kell hozzá, hogy meglássuk. Érdemes figyelni rá, mert nagyon szép:

Varjúmák (Hibiscus trionum) virága
Toktermését beburkolja a szőrös levélerekkel bordázott, díszes csésze, ez is nagyon mutatós.


Az ól mögötti ágyásban elkezdett virágozni egy szellőrózsa. A fajtáját nem tudom, egy kertészeti vásárban vettem évekkel ezelőtt egyetlen cseréppel. Pár év után elkezdett rettentően terjedni, helyenként már gyomlálni kell, ugyanúgy, ahogy a nyáron virágzó szellőrózsánkat.

Szellőrózsa (Anemone)
Virágoztak már a mirigyes őszirózsák (Aster novae-angliae) is. A legtöbb magról kelt, a lila és a rózsaszín sokféle árnyalatában pompáznak. A képeken a növényeknek csak egy része látható, sokfelé van belőlük a kertben.
Mirigyes őszirózsák (Aster novae-angliae) ezüst levelű kaukázusi nefelejcsek (Bunnera macrophylla) mögött
Mirigyes őszirózsák (Aster novae-angliae) a fóliasátor környékén
A kopasz őszirózsák (Aster novi-belgii) októberben lesznek teljes pompájukban, de egy fehér virágú változat már nyílt.

Kopasz őszirózsa (Aster novi-belgii)
A veteményesben szeptemberben voltak a legszebbek a bíbor nebáncsvirágok. Olyan magasak, hogy némelyiknek csak nyújtózkodva érem el a tetejét, viráguk messziről illatozik. Van némi lelkiismeret furdalásom, hogy ilyen invazív növényt tartok, de nagyon szeretjük. Szerencsére a magja csak egy évig csíraképes, és bár az érett magok robbanásszerűen lövődnek ki a termésekből, nem jutnak nagyon messzire, a faj nem szökött ki a kertből. A méhek nagyon szeretik.

Bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera)
A magaságyásokban megjelentek az őszi színek. A Physalis ixocarpa növények egy része sárgulni kezdett, és elkezdtek érni a díszpaprikák.

A magaságyás részlete szeptemberben
Az Etna jellegű paprikákon is pirosodott a termés:

Etna jellegű díszpaprika
A mesevirágok (Achimenes) egész szeptemberben szépek voltak, de az üvegházban a kígyóuborka a hónap végére elszáradt.

Mesevirágok (Achimenes) a melléképület ablakában
Az üvegház szeptemberben
A fóliában élő darázspók pár napra eltűnt, majd találtam egy petecsomót a tető közelében a vázhoz kötözött uborkahálón.

A fóliában élő darázspók (Argiope bruennichi) harmadik petecsomója
A peték lerakása után a pók hatalmas hálót szőtt a fóliasátor közepén.

Darázspók (Argiope bruennichi) a hálójában
Ezen a helyen körülbelül két hétig tartózkodott, majd elhagyta a hálót, és lerakott még egy adag petét. Sikerült peterakás közben megfigyelnem. Élesebb képet nem tudtam készítenem, mert már sötétedett. Este nem tudtam kivárni, hogy befejezze a művét, reggelre készen volt a bejárat közelében lévő paprikán a szövedékbe burkolt petecsomó, és mellette pihent az állat.

Darázspók (Argiope bruennichi) petéi a félkész kokonnal
Darázspók (Argiope bruennichi) a petecsomója mellett
Pár nap múlva a pók összetákolt egy tenyérnyi hálócskát. A bedobott rovarokra alig reagált, és másnapra eltűnt.

Találkoztam egy rablóléggyel, aki éppen egy másik családba tartozó legyet evett. Ha megzavartam, a zsákmányt el nem engedve röppent odébb. A fotó napsütésben, telefonnal készült, így nem nagyítható és nem elég részletgazdag, a faji szintű határozással nem is próbálkoztam.

Rablólégy (Asilidae család) zsákmányával
Szeptemberre kifejlődtek az imádkozó sáskák (Mantis religiosa), két nőstény példányról felvétel is készült.
Imádkozó sáska (Mantis religiosa) paradicsomon
Imádkozó sáska (Mantis religiosa) paprikán
Egy nőstény már petecsomót is rakott a házunk falára ennek a szákamenta bokornak a védelmébe:

Ezt láthattuk, ha félrehajtottuk a bokrot:
Imádkozó sáska (Mantis religiosa) megszilárdult habba ágyazott petéi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése