2021-09-03

A fóliasátor augusztusban

Megnőttek a fóliában a paprikák, augusztusban már érett a paradicsompaprika és a kápia is. Addigra a talajt is sikerült betakarni a szomszédból kapott fűnyesedékkel.

A fólia összképe augusztus második felében
A legtöbb termés a Bocskor paprikákon volt. Ez a fajta nemcsak bőtermő, nagyon jóízű is. Akkor a legfinomabb, mikor már majdnem teljesen piros, de nyomokban még egy kis zöld szín is van rajta. Túlérve veszít az édességéből.

Bocskor paprika
Bevált a Fehér kos is. Vékony húsú, de jóízű a termése és nagyon bőtermő.

Fehér kos, alattuk Oxalis tuberosa hajtásai
A Topepoból csak 5 tő lett idén. Mindnek egyforma a termése annak ellenére, hogy már másodszor szedtem meg a magját. Vastag húsú, sötétpiros, intenzív ízű, igazi finom paradicsompaprika. Külön nem fotóztam, a fóliáról készült képen a középső sor elején látható.
Kevésbé nyerte el a tetszésemet a Bronco F1 paprika. Hatalmas növények lettek, azért nem teszek be róluk fotót, mert nem fértem normálisan hozzájuk a lombtól. A termése is nagyon nagy, emiatt elég lassan érik. A húsa nem annyira vastag, mint amilyet várnánk egy ilyen monstrumtól, és világosabb piros, mint a Topepo. Az íze is gyengébb. Nem rossz persze ez sem, jóízűen meg fogjuk enni, de többször nem veszem ezt a fajtát.
Az újonnan kipróbált fajták közül a Rezigo F1 sem igazán vált be. Lettek rajta szép, nagy, finom paprikák, korai volt, de augusztusban már alig hoztak új termést. Jövőre ilyet sem ültetek.
Bevált viszont a Cahuna F1 kápia paprika. Erős, de nem túl terebélyes növények, bőtermő, korán érik, szép, sötétpiros, finom termése van. 

Cahuna F1
Még a hónap elején fölfedeztem egy darázspókot a paprikák között, a bejárat közelében.

Darázspók (Argiope bruennichi)
Augusztus 28-án találtam egy petecsomót a fólia oldalán.

Darázspók (Argiope bruennichi) petéit tartalmazó kokon.
Pár éve már találtam hasonlót, akkor még rajta volt a pók is, így könnyű volt azonosítani.
A pók pár napig még ugyanott ült a hálójában, ahol addig, majd eltűnt. Keresgéltem egy darabig. A pókot nem találtam meg, azonban rábukkantam egy másik kokonra a bejárat melletti paprika mögött, egy díszhagyma száraz, terméses virágzatában.

Darázspók petecsomó egy léggömbhagyma (Allium christophii) száraz virágzatában
A pók hálója és a petecsomók így helyezkedtek el:

A 2. sz. kokon a paprika mögött volt, ebből a nézetből nem látható. Körülbelüli helyét a nyíl jelöli.
A 2. sz. petecsomó felfedezése után pár nappal aztán egy szép, nagy darázspók hálót szőtt a fólia közepén a paprikák fölé, e sorok írásakor is ott volt még. Azt nem tudom, hogy az előző pók költözött-e át, vagy ez egy másik.

Darázspók (Argiope bruennichi) a paprikák fölött
Az viszont biztosan egy másik állat, akit kívül, a fólia tövében találtam. Egyidejűleg meg lehetett figyelni mind a kettőt, és a színűk is egy kicsit más volt.

Darázspók a fólia mellett
Sok más pókfaj is él és vadászik a fóliában. Egy kis ugrópók, melyet fajra nem tudok meghatározni, éppen akkor eszegetett egy vándorpoloska lárvát, mikor öntöztem a paprikákat. Nem túl jó a felvétel, de érdekes a pók és a zsákmány mérete közti különbség, úgyhogy megmutatom.

Ugrópók vándorpoloska (Nezara viridula) lárvát eszik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése