2022-10-28

Diószedés

Tavaly és tavalyelőtt egyáltalán nem termett diónk. Tavaly a fa nem is virágzott, idén viszont bőséges a termés.

2018-ban tapasztaltuk először a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kártételét, akkor már nyáron, éretlenül lehullott egy csomó termés. Így is bőségesen lett diónk, de gyakorlatilag mindre rá volt rohadva a megfeketedett burok. Nagy munka levakarni, de a normál súlyú diók belseje legtöbbször ép, ezért érdemes időt szánni rá.

Idén későn jelentek meg a fúrólegyek, éretlenül alig hullott le dió. Már éppen kezdtem örülni, hogy talán nem is lesz fertőzés, mikor felnézve a fára felfedeztem az első legyet.
Az állat elég nagy, messziről, szabad szemmel is észre lehet venni, ha ez ember tudja, hogy mit keres. 


Idén valamivel jobb a helyzet, mint 2018-ban, a diók egy kis része tisztán hullott le, és elég sok legalább részben tiszta. Kb. így néz ki az idei termés:


Mikor elkezdett hullani a dió, a burokban sok helyen még láthatóak voltak a nyugati dióburok-fúrólégy lárvái. Ekkor nem volt időm fényképezni, rengeteg hullott le egyszerre, aztán jött egy pár napos eső, igyekezni kellett a pucolással, hogy meg ne penészedjenek. Mikor írom e sorokat, már kevés lárvát lehet találni, nem nagyon volt mit fotózni. Egy báb itt látható:


Némelyik dió burkában karcsúbb, hegyes orsó alakú, vörösesbarna bábok is vannak, ezek valószínűleg a dióburok-gabonalégy (Polyodaspis ruficornis) bábjai.

A nyugati dióburok-fúrólégy lárvái és bábjai csak a burokban fordulnak elő, a dióburok gabonalégy lárvái és bábjai időnként a dió belsejében is megtalálhatók. 


A két említett légyfajjal kapcsolatban érdemes elolvasni:




A buroktól megszabadított diót szétterítem a padláson, ott szoktuk tárolni. Kb. két évig jól eláll, aztán egyre több aszalványmoly telepszik meg benne. Ilyenkor még nem kezd el megavasodni, de a molyok miatt sok a veszteség. 

2 megjegyzés: